"Звичайна" українська історія до ХІІІ століття обертається навколо Києва і його правителів, опісля - робить гак до Волинсько-Галицької держави Романовичів, а потім знову вертається у Київ, до князівства Ольгердовичів та Гольшанських, яке після ліквідації відновлюють запорозькі козаки.
Такий історичний наратив бере початок у Київському літописі, а затим був продовжений у Галицько-Волинському літописанні, династичних поемах волинських князів раннього модерну (наприклад, "Дніпрові камени" Івана Домбровського), барокових історичних працях ("Кройніки літописців стародавніх" Теодосія Софоновича), козацьких творах (анонімна "Історія Русів"). Саме на цей наратив спирався і Михайло Грушевський, конструюючи національну історію України.
Кожен з українських історичних творів переслідував цілі, актуальні на момент написання і відбивав стан історичної "науки" свого часу.
Першою спробою осягнути власну історію став літопис "Повість минулих літ". Що ж мав на меті даний твір? Ось що з цього приводу каже сам укладач "Повісті":
Повість минулих літ Нестора, чорноризця Феодосієвого монастиря Печерського, звідки пішла Руська земля, і хто в ній почав спершу княжити, і як Руська земля постала.По суті, "Повість минулих літ" мала окреслити легітимне постання держави "Руська земля" та її монаршої династії.
Саме тому укладачеві літопису було важливо, аби у монарха були героїчні та благочестиві предки. З тієї ж причини літописець описує подорож Андрія Первозваного на київські пагорби - аби церква молодої держави претендувала на апостольський статус. Також автор міцно переплітає долю династії і держави. Якщо описувати сенс "Повісті" однією фразою, то ця фраза - "інтелектуальне освоєння династією підвладних земель".
Після Батиєвого погрому об’єкт спільної лояльності регіональних еліт (київська, або ж "Руська" земля) було зруйновано. Також монголи ліквідували традиційну систему феодального устрою Русі. На руїнах імперії виникло два політичні "центри сили" - у Центральній Росії та Західній Україні. Обидва центри бачили джерелом своєї легітимності Київську державу, як колись варвари - Римську імперію. Такі погляди відбилися у літописанні - Галицько-Волинський літопис звузив свій наратив із загальноімперського до межиріччя Дніпра й Вісли, а Суздальський - Оки і Волги. При цьому, український текст прикладав старовинну назву київщини "Руська земля" на Галичину, Волинь і Правобережжя з початку ХІІІ століття, а Суздальський до Залісся - з ХІV.
![]() |
Український літописний наратив |
Власне, потуги північан обмежилися літописанням: руська титулатура в офіційних документах там відсутня до кінця ХV століття. Натомість правителі Волинсько-Галицької держави однозначно сприймалися як руські монархи, а їх держава - як Русь. В поняттях всієї християнської Європи і Володимир Хреститель, і Володимир Мономах, і Роман Великий, і Юрій Львович були правителями однієї держави - Руської землі.
Наступний етап вітчизняного історіописання пов’язаний з емансипацією руських еліт в рамках Великого князівства Литовського та Корони Польської.
Як відомо, після смерті Свидригайла Ольгердовича (1452) та Семена Олельковича (1471), волинське та київське великі княжіння переходять у спадок до литовського господаря Казимира Ягеллона.
Таким чином, український нобілітет втратив головний атрибут самодостатності - власних монархів.
Тим не менше, місцева аристократія, що складалася з князів, панів та боярства, була сповнена відчуття власного права на управління територією, яку ще донедавна очолювали київські та луцькі великі князі.
Провідна роль у збереженні самодостатності українського світу належала "княжатам головним" - Острозьким, Вишневецьким, Корецьким, Чорторийським, Сангушкам, Гольшанським-Дубровицьким, Заславським, Збаразьким, Четвертинським. Трохи меншу роль відігравали дрібніші роди - Булиги-Курцевичі, Ружинські, Лико, Пронські та інші.
Ці князі походили з родів Володимира Великого, Гедиміна, або київських князів Гольшанських.
![]() |
Герб князів Четвертинських |
Ще одним способом освоєння спадщини давньої Русі були київські святині: Печерський монастир, Михайлівський та Софійський собори. Волинські князі надавали значні суми на реставраційні роботи і оздоблення, а також обирали київські церкви як місце останнього спочинку.
![]() |
Герб князів Вишневецьких |
На середину ХVI століття ми бачимо українську еліту як монолітну і впевнену у собі спільноту, яка гуртувалася навколо князів.
Мало не головним гаслом Хмельниччини стала боротьба проти "дуків-кролев’ят" - всевладних князів-магнатів Яреми Вишневецького та Владислава-Домініка Заславського. На чолі українського народу замість князів та панів стали козаки, а Україна-Русь під назвою "Військо Запорозьке" стала окремою державою.
Право козаків представляти народ певної території та бути джерелом влади на ній було вельми хитким: вони разом із непривілейованими станами захопили владу, усунувши від неї легітимну еліту. У Польщі козаків будь-якого походження періодично обзивали "хлопами", а в Московії не втрачали моменту нагадати, що в "Малоросії нема благородних". У знаменитому вірші "Дума" Іван Мазепа зазначає:
Од всіх немає зичливості,
Ані слушной учтивости,
Мужиками називають,
А подданством дорікають.Задля утвердження своєї легітимності, доводилося вдаватися до різних аргументів, у тому числі й історичних. Фундаментальну працю на тему історичних витоків української державності у гетьмансько-козацькій формі написав ігумен Михайлівського Золотоверхого монастиря Теодосій Софонович.
![]() |
"Кройніка літописців стародавніх" Т. Софновича. Сучасне видання |
У "Кройніці" Софонович обґрунтовує законність постання гетьманату, право козаків на окремішнє політичне тіло під протекторатом московського царя, який має бути гарантом суверенітету, цілісності та недоторканості "Панства Руського" - Гетьманщини.В Руси я уродившися в вѢре православнои, за слушную речъ почиталем, абым вѢдал самъ и иншимъ руским сномъ сказал, ωтколь Русъ почалася и якъ панство Руское, за початку ставши, до сего часу идетъ.
Наприкінці ХVIII століття поглинальні заходи Петербурга щодо Гетьманщини вийшли на фінішну пряму. Козацька еліта Гетьманщини опинилася в підвішеному стані: їм загрожувала втрата суспільного статусу. В суверенній та автономній Гетьманщині вони мали все, натомість в загальноросійському просторі статус козака був значно нижчим, ніж в Україні. Серед старшин домінувало бажання одночасно і зберегти свою окремішність від питомо московського світу, але при цьому користуватися усіма привілеями, що їх мало російське дворянство.
Історіографічною квінтесенцією цих ідей стала анонімна "Історія Русів". Головним сюжетом є роль "малоросійського народу" (козаків) у загальноросійській історії, їх вірна служба російським царям та імператорам та історична першість серед руських народів ("малоросіян", "білорусців" та "великоросів").
![]() |
Видання "Історії Русів" 1846 рік |
Таким чином, ми виходимо на фінішну пряму еволюції української історіографії. Як ми бачимо, протягом історичного розвитку змінювався об’єкт, минуле якого досліджували. А визнання "науковості" прямо залежало від реального сучасного стану речей.Історія Малої Росії ... або ж вона і єсть єдина Історія Російська; бо ж відомо, що початок сеї історії, разом з початком правління Російського, береться од Князів і Князівств Київських ... і триває до навали Татар безперервно, а від сього часу буття Малої Росії в Загальній Російській Історії ледве згадується; по визволенню ж її від Татар Князем Литовським Гедиміном і зовсім вона в Російській Історії замовчана.
У Середньовіччя авторів цікавило, перш за все, минуле династії, переплетене з територією, їй підвладною. За поняттями того часу, якщо династія не мала реальної влади в даний момент, то й відповідний наратив був шарлатанством.
У ранньомодерний час акценти починають змінюватися з конкретних династій на аристократичні нації - солідарні угруповання лицарського стану, свідомі своєї окремішності. Відповідно змінюється й об’єкт історичного дослідження. Проміжним етапом була ідея гуртування шляхти навколо сукупності князів-"немонархів". При цьому, як і раніше, право на власний наратив мали суб’єкти що існували в об’єктивній реальності - еліта, що правила територією.
Епоха модернізму привела в історію новий суб’єкт історичного процесу - націю. Не дивлячись на те, що нація як така була продуктом нової епохи, національні історії розпочиналися хронологічно там само, де й домодерні історії династій, держав чи аристократичних націй. З цим парадоксом варто просто змиритися. Якщо ми подивимося на попередні "історії", ми побачимо описання минулого суб’єктів, яких не існувало як таких.
Історія монаршої династії дому Святого Володимира розпочинається з неіснуючого князя Рюрика, а продовжується історією предків Володимира, які не були монархами: першим повноцінним володарем був Володимир Великий. Та в ХІ-ХІІ столітті діяли умовності, які санкціонували подібні речі. Генетична спадковість дозволяла вписати їх до династичної історії. Так само династична історія князів Острозьких мала б починатися з появи першого князя в замку Острог. Тим не менше, вона тягнулася від казкових персонажів Руса і Рюрика через реальних Володимира Мономаха і Данила Галицького до самого Януша Острозького.
![]() |
Герб князів Острозьких |
Пишучи історію козаків як аристократичної нації, автори знову розпочинають явно не з того. Козаки стали українською елітою (а отже - і "політичним народом") лише після вигнання з України князів та панів і підписання ряду міжнародних договорів, що реально засвідчували можливість козаків вирішувати долю здобутого мечем краю. Тим не менше, історія "малоросійського народу" (тільки козаків) починається там же, де й всі попередні історії - в Київській Русі. Вважаючи право руських князів і шляхти на Русь вже доведеним попередніми історіями, автори витворюють для козацтва шляхетний, подекуди навіть княжий родовід. Особливу увагу в постанні і розвитку козацтва приділяють князям Богдану Глинському, Дмитру та Михайлу Вишневецьким, Богдану та Остафію Ружинським, Максиміліану Булига-Курцевичу, які були гетьманами та полковниками Війська Запорозького.
І знову: адекватність відповідного аристократично-національного наративу визначалася тим, чи готові інші визнати конкретну еліту в даний момент часу.
Варто зазначити, що всі згадані схеми історіописання досягли успіху та визнання. Київська Русь була цілком визнаною державою і була повноцінним династичним, військовим та культурним учасником міжнародної християнснької спільноти: її кордони були формально недоторкані, її воїнів брали в полон, а не в рабство, укладалися договори та династичні шлюби.
Волинсько-Галицька держава вважалася безальтернативним правонаступником Київської Русі: її правителі носили руську титулатуру, а їхня держава всім християнським світом називалася Руссю.
![]() |
Печатка Юрія-Болеслава Тройденовича. Легенда: "Юрій, король Русі" |
Українська шляхта, згуртована навколо князів, була визнана джерелом влади на всіх українських етнічних землях, окрім Галичини: підписавши Люблінську унію, князі з власної волі "вільні до вільних, рівні до рівних" пішли від Литви до Польщі, займали всі сенаторські пости в Україні-Русі, на дрібних посадах розставляли своїх васалів, відстоювали мовні та релігійні права українців.
Гетьманщина протягом кількох десятиліть мала всі основні ознаки передмодерної держави: власні кордони, митницю, адміністративний поділ, дипломатію, економічну та фінансову систему, військо, систему освіти і, найголовніше, правителя - гетьмана.
![]() |
Гетьман Богдан Хмельницький на карті української держави |
Національна історія епохи модерну визнавала за суб’єкт історії політичну націю. Довільна схема національної історії створювалася шляхом привласнення минулого інших суб’єктів, які вже відійшли в небуття. Жодна національна історія не є виключенням. Наприклад, історія Бельгії розпочинається "з найдавніших часів", тобто у варварській Європі, хоча Бельгія - відносно молода держава, а політичні нації, в тому числі й бельгійці, - з’явилися зовсім не в V столітті, а як і майже всі інші - в ХIХ-ХХ.
Таким чином, право на існування національної історії визнається знову ж таки на основі сьогодення - чи є нація зараз? Відмова ж європейській нації на власну історію від раннього середньовіччя до сьогодення є нічим іншим як невизнанням нації сьогоднішньої - тобто невизнанням її права на самовизначення та власне політичне життя.
Автором національної історії України є Михайло Грушевський. Передчуваючи форсоване націєтворення українців, він сконструював відповідний наратив. При цьому, його праця "Історія України-Руси" як концептуально, так і методологічно відповідала тогочасним ідеям про історичну науку.
![]() |
Михайло Грушевський, автор національної історії України |
Взявши за територіальну основу ареал поширення української мови, Михайло Грушевський зв’язав неперервною історичною оповіддю всі регіони України.
Який важливий висновок треба зробити з вище написаного? Будь-яке узагальнення, чи вписання в теоретичну концепцію значно спрощує подію чи явище і ми заздалегідь повинні приймати деякі умовності. За умовностями національних схем історії Карл Великий є французом, а його імперія - Францією. Так само, якщо ми уникнемо подвійних стандартів, Володимир Великий є українцем, а імперія Русь - Україною. Оттон І є першим німецьким монархом, а Андрій Боголюбський - російським. Звісно, це лише в рамках і умовностях національного наративу: Оттон вважав себе відновлювачем імерії Карла, а Андрій Боголюбський був "князем Андрієм Юрійовичем" і не думав про нації й народи.
Суттєвим недоліком національного наративу є той факт, що вписуючи об’єкти в якісь концепції (в тому числі - національні), ми втрачаємо повноту дослідження самого об’єкту як такого.
Так, династична історія, представлена "Повістю минулих літ" та Київським літописом абсолютно нехтувала історією Галицького князівства в період, коли ним правили люди не з роду Володимира Великого. В той же час, для самої Галичини і місцеві бояри, і правителі з угорської династії були важливими і не завжди ворожими елементами, хоча були ворогами Рюриковичів.
Власне, відновленню цих білих плям і буде присвячено наступний нарис.